Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Τσάμπιονς Λιγκ

Αποστόλης Ζυμβραγάκης
0
Περίπατος της Μπάγερν, γκολ για «Κούλη» και Τοροσίδη

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε η Μπάγερν το ματς με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Με συνοπτικές διαδικασίες η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα «καθάρισε» τους Κροάτες με 5-0, που πήγαν με καλή ψυχολογία στην «Αλιάντς Αρίνα» μετά τη νίκη επί της Άρσεναλ, αλλά στα πρώτα 28 λεπτά έχαναν με 4-0.

Η γερμανική ομάδα έκανε το 2Χ2 στον 6ο όμιλο του Champions League, όπου συμμετέχουν και οι Ολυμπιακός, Άρσεναλ και προηγείται στη βαθμολογία με το απόλυτο σε βαθμούς (6).

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε στον 13΄ με τον Ντάγκλας Κόστα, στο 21΄ ο Λεβαντόφσκι πέτυχε το 2-0, τέσσερα λεπτά μετά ο Γκέτσε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 28΄ ξανά ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε σε ένα ακόμη ματς τη... σφραγίδα του (4-0).

Ο Πολωνός, όμως, στο 55΄ «χτύπησε» για τρίτη φορά και με το χατ τρικ που πέτυχε (10 γκολ σε τρία ματς) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (5-0).

Στους υπόλοιπους αγώνες της βραδιάς, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Βασίλης Τοροσίδης βρήκαν δίχτυα, όμως είδαν την ομάδα τους να χάνει.

Ο «Κούλης» άνοιξε το σκορ για τη Λεβερκούζεν στο «Καμπ Νου», αλλά η Μπαρτσελόνα κατάφερε με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο να «κλέψει» τη νίκη με 2-1. Ενώ ο Βασίλης Τοροσίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ρόμα στην ήττα-σοκ 3-2 από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, στη Λευκορωσία.

Ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα για την Τσέλσι, η οποία δεν κατάφερε για ακόμα μια φορά να πανηγυρίσει τη νίκη, αφού ηττήθηκε από στην Πορτογαλία από την Πόρτο με 2-1, στην επιστροφή του Ζοσέ Μουρίνιο στο γήπεδο που αναδείχτηκε.

Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε και η Βαλένθια στη Γαλλία απέναντι στη Λιόν.